DAĞCILIK


 

Dağcılık, sadece tırmanmak, güzel manzaralar seyretmek, el değmemiş vahşi doğada tecrübeler edinmek değildir. Mücadele etmek, risk almak gibi zorluk dereceleri yanında ekip çalışması ve uyum gerektiren bir spor dalıdır.

Dağcılık zaman geçirme dışında,  sıradanlığı aşan ve tamamen içten gelen bir zorunluluk üstlenmeyi de gerektirir. Dağlara tırmanmak istiyorsanız doğanın tüm koşullarına hazırlıklı olmalısınız. Saclarınızı okşayan hafif bir rüzgârın ardından kopacak fırtınaya, dağ çiçeklerinin yanı sıra dikenli çalılıklara, şarkı söyleyen kuşlarla birlikte ısıran, canınızı acıtan böceklere hep alışık olmalısınız. Dağcılık boş zamanları geçirmenin en zorlu şeklidir. İnsan ihtiyaçlarının umursanmadığı bir ortamda vereceğiniz zorlu mücadele sonucunda elde edeceğiniz fiziki ve ruhi zenginlik alacağınız en büyük ödül olacaktır. Vücudunuzu ve ruhunuzu tabiatın ritmine uydurup, güven ve beceriyle tırmanırken doğada hüküm süren barış havası içinize süzülerek girecek, rüzgârın en taze esintilerini hissedecek, ihtiyacınız olan enerjiyi fırtınalardan depolayacak, şehrin sıkıcılığında depoladığınız dertlerinizi sonbahar yaprakları gibi zirvelerden uçurup uğurlayacaksınız.Kavurucu sıcaklar, insan kalabalıklarının nefes aldırmadığı Sahil kasabaları, yıldızlı tatiller karşılığı ödenen bedellerin her gün artması, insanların tatil anlayışını artık değiştiriyor. Otantik mekânlarda, daha a-sosyal şartlarda ve daha özgür bir tatil imkânı arayışı size Türkiye'de zengin alternatifler sunuyor. Kirlenmemiş doğası, Heybetli ve vahşi duruşları, sisli vadileri, eteklerindeki otantik köyler ve insan manzaralarıyla, doruklarından her mevsim eksilmeyen kar örtüleriyleDAĞLAR. Eğer böyle bir tatil seçeneğini işaretlediyseniz Türkiye sizin ana üssünüz olacaktır.

Türkiye'de dağlara giriş çıkış izne tabi değil. İzin alınması zorunlu olan tek Dağ AĞRI.(5.137 m) Güneydoğu Anadolu bölgesi HAKKÂRİ yöresindeki CİLO dağları ise güvenlik nedeniyle uzun yıllardan beri giriş çıkışa yasak bölge. Bu iki dağın dışında özgürce ve güvenlik içinde gezip tırmanabileceğiniz kamp yapabileceğiniz keşfedilmeyi bekleyen 3.000 m. üzerinde onlarca zirve mevcut. Eğer Dağcılığa yeni başlayan biriyseniz Türkiye dağları sizin için bulunmaz rotalar sunuyor. Yok, eğer daha tecrübeli ve daha yüksek zirveler arıyorsanız sizi aradığınız zirvelere götürecek Antrenman niteliğindeki rotalar da mevcut. Tırmanış rotalarınız üzerinde karşılaşacağınız Türk insanının, dünyada ender bulunan misafirperverlik ve sevecenliği, dünyada var olan endemik tür bitki çeşidinin en fazla oranda Türkiye'de olması, tırmanış rotalarınız üzerinde hayal bile edemeyeceğiniz tarihsel bir doku, size her an alternatif bir faaliyet ve gezi imkânı sunması dolayısıyla tatiliniz zenginleşip renklenecek.

Türkiye'nin dağlarında, tırmanış, kampçılık, dağ yürüyüşü veya gezi amaçlı bir faaliyet yapmak istediğinizde Patikatrek'in eğitimli dağcıları ve dağ rehberleri sizi bekliyor olacak. Size gerekli olan teknik malzemelerin dışında yanınıza Fotoğraf makinenizi de almayı unutmayın.

Bu sayfa 5960 kez okundu